Santa Severa

Roma’da uzun bir tatil planladıysanız ve şehir birkaç gün sonra üstünüze üstünüze gelmeye başladıysa, tek günlük bir molanın vakti gelmiş demektir. Romalıların popüler hafta sonu destinasyonlarından biri olan Lido di Ostia, bahar aylarında gitmiyorsanız muhtemelen kalabalık olacaktır. Bu yüzden, bence rotanızı Santa Severa yönüne doğru çevirmeli ve sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar orada kalmalısınız.

Santa Severa Kalesi

Size Santa Severa’yı tavsiye etmemin sebebi, dönemin denizden gelen tehditlerine karşı inşa edilen Castello di Santa Severa. Antik Etrüsk limanı Pyrgi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen kale, iki bin yılı aşkın tarihi boyunca Roma kolonisinden soylu Romalı ailelerin ikametgâhı olarak kullanılmaya; tipik bir Orta Çağ köyü yapısından İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman üssüne evrilmeye kadar sayısız değişimden geçmiş. Şimdilerde kalabalık davetlerin gözde adreslerinden biri olan bu kalenin hemen yanında uzayıp giden kumsalda vakit geçirmek çok keyifli. Kaleyi karşınıza almış sırtüstü yüzerken, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Eğer bu deneyimi gerçekten severseniz, benzerini Vietri sul Mare’deki Crestarella’da da yaşamak için bir başka tatilinizde Amalfi’nin yolunu tutmalısınız.

Isola del Pescatore

Santa Severa kumsalı genel itibariyle temiz, ancak bana anlatılana göre deniz zaman zaman epey dalgalı olabiliyormuş. Öyle bir güne denk gelme ihtimalinize karşın yanınıza mutlaka kitap alın. Dalga sesleri kulağınızdayken günün nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Ancak olur da hiç ama hiç yüzemezseniz, günü yine de kayıp olarak görmeyin. En kötü ihtimalle bölgenin taze deniz ürünleri sunan ünlü restoranlarından Isola del Pescatore’de denize ve kaleye nazır bir ziyafet çekmiş olursunuz. İtalyan futbolcuların yanı sıra Angela Merkel’i bile misafir etmişler.

Roma’dan yaklaşık bir saat içinde ulaşmanın mümkün olduğu Santa Severa, şehrin gürültüsünden uzak; kendi halinde bir yer. Sabahın erken saatlerinde başlayan Trenitalia tren seferleri, akşamın geç saatlerine kadar karşılıklı olarak devam ediyor. Bunun haricinde elbette ki arabayla da gidebilirsiniz. Hemen kumsalın yakınında büyük bir otopark var.

Gün batımlarına deniz kenarında şahit olmayı sevenlerdenseniz, Santa Severa size çok iyi gelecektir. Restoranda akşam yemeği için bir masa rezerve edip birkaç saat öncesinden kumsala gidin ve anın tadını çıkarın.

“Benim kaleyle maleyle işim yok, bana sadece deniz ve plaj lazım.” diyorsanız, yine Roma Termini’den trenle veya direkt arabayla Santa Marinella’ya gidebilirsiniz. Orası da şehirden uzakta kafa dinlemek için gayet güzel bir alternatif olabilir.