Öncelikler

Bana yapmak istediğiniz şeyler için zamanınız olmadığını söylemeyin. Zamanınız var. Sadece öncelikler başka… Para problemini bir yere kadar anlarım ama zaman probleminin çözümü için cevabı yanlış yerlerde arıyorsunuz.

***

Puglia için evden çıktığımda sırt çantamda iki tişört, bir kazak, bir pantolon ve bir bilgisayardan fazlası yoktu. Uzaktan çalışıyor olmasam belki bilgisayarımı bile yanıma almazdım ancak önceliğim, hafif olmak ve gezerken çok fazla şey taşımamaktı.

Bergamo’daki evim benim yokluğumda boş boş durmasın diye Airbnb üzerinden kısa süreliğine kiraya verdim. Oradan aldığım parayı da gezideki harcamalarım için kullandım. Evimde yabancı birine tahammül etmeyebilirdim ancak önceliğim, bu doğaçlama geziyi çok para harcamadan tamamlamaktı.

Şehirlerde gezdiğim her yere yürüyerek gittim. Ne toplu taşıma kullandım ne de taksiye bindim. Üstelik güneyde toplu taşıma çok da pahalı değildi. Dolayısıyla kendimi yormamayı seçebilirdim ancak önceliğim, attığım onca adım sayesinde canımın istediği her şeyi yiyebilmekti.

***

Size paranızı nereye harcayacağınızı söyleyecek değilim. Onu kazanan sizlersiniz sonuçta… Ancak dünyada şu an olduğunuzdan başka yerler, şu an yaptığınızdan başka yapacak şeyler de var… Yüksek bir kayalıktan ayaklarınızı sallamışken kurulacak hayaller var. Boşverin o telefonu, arabayı, televizyonu; sonra alırsınız.

Önceliğinizi hatıra biriktirmeye verin.

***

Size zamanınızı nereye harcayacağınızı da söyleyecek değilim. Hayat sizin… Benimkisi sadece ufak bir hatırlatmaydı.