Toskana’daki Üzüm Bağları

İçindekiler

  İtalya’daki şarap üretiminin 18%’ini üstlenen Toskana, sahip olduğu uçsuz bucaksız üzüm bağları ile dünyanın en prestijli şarap bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Toskana’daki üzüm bağlarından Brunello di Montalcino, Chianti, Super Tuscan ve Montepulciano’dan Vino Nobile gibi dünya genelinde nam salmış şaraplar çıkıyor. Şarapla ilgileniyor ve Toskana seyahatinizi üzüm bağlarını ziyaret ederek zenginleştirmek istiyorsanız, Floransa veya Siena’da konaklayarak Chianti ve Montepulciano’daki şaraphaneleri ziyaret edebilirsiniz. Bu yazıda, bölgedeki birkaç üzüm bağı ve şaraphane hakkında bildiklerimi paylaşacağım.

  Castello di Nipozzano

  Geçmişi bin yıl öncesine kadar uzanan bir kaleyi kendine mesken tutmuş olan şaraphanenin etrafındaki üzüm bağları ve çiftlik, toplamda 600 hektarlık bir alanı kaplıyor. Rönesans döneminden kalma mahzen orijinal haliyle korunmayı başarmış durumda. Dolayısıyla tadıma gittiğinizde gezeceğiniz yerlerde geçmişte burada yapılan şarap üretiminin izlerini sürebilirsiniz. Castello di Nipozzano’daki ziyaretiniz, Chianti bölgesinde Chianti Rufina’yı yıllandırmak için kullanılan anıtsal mahzenleri de içerecek. Mahzenler, Chianti’nin rakımı en yüksek bölgesinde yer alıyor. Bu da Sangiovese üzümlerinin daha yavaş olgunlaşması ve tanenlerin içimi daha keyifli hale gelmesi demek oluyor. Diğer önemli noktalar arasında, eski bir mutfakta yer alan tadım odası ve vadi boyunca mükemmel bir şekilde korunan üzüm bağlarının manzarası yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için Frescobaldi’nin sitesine gözatabilirsiniz. Floransa’da konaklıyorsanız ulaşmanız kolay olacaktır. Ancak Toskana’daki üzüm bağlarını ziyaret etmek seyahatinizin tek gündemiyse, şehirlerden ziyade köyleri tercih etmelisiniz. Böylece hem yerel hayatı daha yakından gözlemler hem de üzüm bağları ve şaraphanelere daha yakın olursunuz.

  Capezzana

  Floransa’dan Prato yönüne doğru birkaç kilometre ilerledikten sonra Capezzana’ya ulaşacaksınız. 804 yılından bu yana şarap ve sızma zeytinyağı üretilen Capezzana, şimdilerde araziyi 1920’lerde satın alan Contini Bonaccossi ailesi tarafından işletiliyor. İçinde La Vinsantaia isminde mütevazı bir şarap barı da olan bölge, organik üzüm bağları, zeytinlikleri, ormanı ve aşçılık okuluyla birlikte 650 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Havanın bulutsuz olduğu günlerde terastan Floransa’daki Duomo’yu görebilirsiniz. Ayrıca Vin Santo şaraplarını (kurutma raflarında kuru üzüme dönüşmeye bırakılan üzümlerden yapılan bir tatlı şarap) seviyorsanız, burada mutlaka bir-iki kadeh denemelisiniz. Toskana’daki üzüm bağlarını ziyaret ederken, çevredeki restoran alternatiflerini de değerlendirmelisiniz. Örneğin, Tenuta di Capezzana’nın yakınındaki Podere Petraia, lezzetli Toskana tarifleri için harika bir adrestir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

  Antinori, Chianti Classico

  Toskana’nın en köklü ailelerinden biri olan Antinori ailesi, Chianti Classico sınırları içinde yer alan şaraphanelerinde hem göze hem de damağa hitap ediyor. Ağustos 2013’te açılan ve ünlü İtalyan mimar Marco Casamonti tarafından tasarlanan yeni şaraphanenin şarap müzesinde, ailenin 600 yılı aşkın şarapçılık tarihi sergileniyor. Zeytinlikler ve geometrik olarak sıralanmış üzüm bağları arasında yer alan şaraphaneye, tur ve tadımın ardından Rinuccio 1180 isimli restoranda yiyeceğiniz yemeği de hesaba katarak en az yarım gün ayırmanızda fayda var. Tignanello ve Solaia’nın öyküsünü dinlerken kulaklarınızı dört açmayı ihmal etmeyin. Bağların Floransa’ya uzaklığı yaklaşık yirmi kilometre.

  Le Macchiole, Bolgheri

  Bolgheri, Super Tuscan şaraplarıyla ünlenen bir bölge. Dolayısıyla burada sadece Sangiovese üzümlerine odaklanmış durumda değiller. Le Macchiole’de, Cabernet Franc, Merlot ve hatta Syrah üzümlerinden yapılan çok kaliteli şaraplar deneme şansınız var. Cinzia Merli ve iki oğlu Elia ve Mattia tarafından işletilen şaraphaneyi çevreleyen bağları ziyaret etmek, yoldaki lezzet duraklarıyla birlikte size neredeyse bir tam güne mal olabileceğinden -eğer günleriniz kısıtlıysa- diğer alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederim. Ancak ille de Super Tuscan şaraplarını denemek istiyorsanız, Antinori ziyareti vakit açısından daha tasarruflu olacaktır. Vakit probleminiz yoksa ve seyahatinizi yaz mevsiminde yapıyorsanız, Bolgheri’den Toskana sahillerine ulaşmanızın çok kolay olduğunu bilmenizde yarar var. Toskana’daki üzüm bağları ziyaretinizi, deniz, kum, güneş üçlüsüyle daha keyifli hale getirmeniz işten bile değil.

  Col d’Orcia, Montalcino

  Eski moda, şirin ve duvarda aile fotoğraflarının olduğu eski tip yemek odalarının bulunduğu bir şaraphane ziyareti arıyorsanız, Col d’Orcia tam size göre. Vermut şarabıyla ismini duyuran Cinzano ailesine ait şaraphane, Montalcino tepesinin aşağısında yer alıyor. Hemen hemen aynı bölgede, büyük ölçekli üreticilerden Banfi’ye de denk gelmeniz mümkün. Brunello, Pinot Grigio ve Sant’Antimo şaraplarını tadarken, ailenin öyküsünü dinleme fırsatı da bulacaksınız. Şaraphanede restoran bulunmuyor ancak rezervasyon yaptırırken bir şeyler yemek istediğinizi söylerseniz sizin için oldukça taze ürünlerden aperatif bir şeyler hazırlıyorlar.

  Salcheto, Montepulciano

  Manzarası büyüleyici üzüm bağlarından lezzetli şaraplar sunan Salcheto, Montepulciano ve civarında bulunuyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir şaraphane. Yenilenebilir ve neredeyse sadece kendi kendine yeten enerji kaynaklarını kullanarak şarap üretimi yapan aile, sertifikalı organik şarap üretimine ciddi anlamda yatırım yapmış. Üretim tesisini ve mahzenleri gezerken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Toskana’nın güneyindeki Montepulciano kasabasına bakan Salcheto için Toskana’daki gezmesi en keyifli üzüm bağlarından biri denebilir. Restoranın terasında otururken karşınızdaki manzara sebebiyle zaman ve mekân algınızda kaymalar olması muhtemel. Benden söylemesi.

  Toskana'daki Üzüm Bağları