Türkiye’den Gitmek: İtalya’ya Uzanan Bir Göç Hikâyesi

Türkiye’den gitmek gündem haline gelse de kimse doğup büyüdüğü ülkeden göç etme noktasına kolay kolay gelmiyor. Maddi ya da manevi; günlük hayata olumsuz anlamda direkt etkisi olan şeylerin sayısı çoğaldıkça, yaşanılan ülkeye olan sabır da azalıyor. Geleceğe dair umudun kalmadığı noktaya gelindiğindeyse Türkiye’den göç etme ve yurt dışında yaşama fikri iyiden iyiye kafaya yerleşmeye başlıyor. Kaybedecek bir şeyi olmayanlar ya da sevdiklerini de yanında götürme şansına sahip olanlarsa elbette ki bir adım önde. Yani onlar için Türkiye’den gitmek istiyorum demek çok daha kolay.

Bilgi teknolojileri müthiş bir hızla gelişiyor. İnsanlar başkalarının başka coğrafyalarda nasıl hayatlar yaşadığına kolaylıkla şahit oluyor ve bu da bulundukları yeri sorgulamalarına neden oluyor. Elbette ki politik, toplumsal ya da kariyer eksenli pek çok başka etkenden de söz edilebilir ancak varlığından haberdar olunamayan bir şeyi merak etmek çok zor. Eskiden başka kültürlere tanık olma şansımız çok daha azdı. Artık hepsi telefonlarımızın ekranında. Yani karşımızda örnekler var. Bu örnekler zihnimizde çeşitli imajlar oluşturuyor ve o imajlar hayallere dönüşüyor. Sonrası malum… Bu ülkeden gitmek için hayallerin peşinden koşmaya başlıyoruz.

Hem yazarı hem de çizeri İtalya’da göçmen olan Türkiye’den Gitmek: İtalya’ya Uzanan Bir Göç Hikâyesi, konfor alanından çıkarak göç etmeyi kafasına koyanlara ihtiyacı olan motivasyonu sağlamasını umduğum bir kitap. Basit bir “Ben yaptım, siz de yaparsınız.” kitabı değil.

***

TÜRKİYE’DEN GİTMEK ARKA KAPAK YAZISI

“Sizce bir birey başına ne gelirse doğduğu, büyüdüğü, arkadaş edindiği, dilini konuştuğu ve her köşesini bildiği ülkesini bırakma noktasına gelir?’’

Türkiye’den Gitmek; aklında bu soruyla, sonsuza kadar “keşke” demek yerine denemeyi seçen, elinde bavul cebinde turist vizesiyle hayatının yönünü sonsuza kadar değiştiren ve hayallerini kaçacak yerleri kalmayana dek kovalayan Gökhan Kutluer’in sahip olduğu her şeyi geride bırakarak İtalya’ya göç edişini anlatıyor.

Gitmek istemenin, gitmenin, hiçbir yerde kalamamanın, hiçbir yere ait olamamanın, yani ”haymatlosluğun”; çalışmanın, keşfetmenin, yalnızlığın, ailenin ve kendini bulmanın bu çarpıcı öyküsü, merakını koruyan gözler için Türkiye’den göç etmenin sosyal ayrıntılarını sunuyor.

***

Kitabın İngilizce versiyonu için buraya tıklayın.

Türkiye'den Gitmek Kitap Kapak