Hakkında

Türkiye’den Gitmek ve Bulut Fabrikası kitaplarının yazarı Gökhan Kutluer, 25 Ocak 1986 tarihinde İstanbul’da doğdu. Sokaklarda taşlardan kale kurup maç yapılabilen dönemleri ucundan yakalayan Gökhan, sırasıyla Özel Taş İlköğretim Okulu, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Kendini dijital pazarlama alanında geliştirmek için katıldığı sertifika programlarının ardından Muammer Yanmaz’dan profesyonel fotoğrafçılık dersleri alan Kutluer, yazarlığa ilk adımını blog denemeleri ve dergilere yolladığı makalelerle attı.

Ardından, önce hobisi sonra hem mesleği hem de tutkusu haline gelen bisiklet üzerine eğildi. Sektörde edindiği bilgileri bisikletin kültürel ve sportif yanları hakkında bilinç aşılamayı hedefleyen çalışmalarla harmanlayan Kutluer, kısa bir süre sonra Türkiye’nin aylık yayın yapan ilk bisiklet dergisi olan Cyclist Türkiye’de editörlük görevine başladı. İlk eseri olan Bulut Fabrikası’na da başladığı bu dönemin ardından üniversite yıllarında Erasmus sayesinde tanıştığı İtalya’ya olan hayranlığına daha fazla karşı koyamadı ve Bergamo’ya taşındı. Aynı isimle tiyatro oyununa da uyarlanan ilk kitabı Bulut Fabrikası’nın son noktasını ise orada koydu. 

İtalya’da tamamladığı ikinci yılın ardından ikinci kitabı için çalışmalara başladı ve bir yılı biraz geçen bir sürenin ardından İngilizceye çevrilen Türkiye’den Gitmek isimli eserini tamamladı. Göç etmenin olumlu ve olumsuz yanlarını tüm çıplaklığıyla ele alan, “Köksüz” ismiyle tiyatroya uyarlanan kitap, yaptığı üç baskı sayesinde sayısız okura kurmak istedikleri yeni yaşam için umut ve cesaret verdi.

İtalya’da sekizinci yılına giren ve şimdilerde yaşamını Roma’da sürdüren Gökhan Kutluer, flanörlük ve yavaş seyahat etmenin inceliklerini ele aldığı üçüncü kitabı için çalışmalarını sürdürürken, fotoğrafçılık, gezi yazarlığı, seyahat danışmanlığı ve dijital pazarlama alanındaki faaliyetlerine devam etmektedir.

Gökhan Kutluer