TransferGo ile Yurt Dışından Para Transferi

Türkiye’den uzakta altıncı yılımdayım ve geçtiğimiz beş yıl boyunca defalarca ve hemen her alternatifi kullanarak yurt dışından Türkiye’ye para gönderme denemeleri yaptım. IBAN kullanarak, PayPal kullanarak ya da yurt dışından para transferi için kullanılan uygulamalar aracılığıyla… Hemen hepsini tecrübe etmiş biri olarak size ufak bir tavsiye yazısı hazırlamak istedim.

Tahmin ettiğiniz üzere, bankaları kullanarak Türkiye’ye para transferi yapmak hem maliyetli hem de çoğu zaman yavaş. Eskiden bu noktada yardımımıza PayPal koşuyordu. Ancak son dönemde yurt dışından ödeme almak için PayPal alternatifi olan uygulama ve siteler epey popülerleşti. Hesap-kitap işlerindeki özensizliğim ve hiç hesapta yokken oluşan aciliyetler sebebiyle defalarca bankalar aracılığıyla para transferi yapmış biri olarak bu işe çok sevindiğimi söylemek zorundayım, zira ödediğim komisyonların haddi hesabı yoktu.

TransferGo Nedir?

TransferGo, Türkçe dil desteği sunan, güvenilir, makul komisyon ücretleriyle para transferi gerçekleştiren ve şu an dört milyondan fazla üyenin aktif olarak kullandığı pratik bir para transferi uygulaması. Sosyal medyada sıkça reklamlarına denk geldiğim yeni nesil para transferi uygulamalarının hemen hepsini denedim ancak bir tek TransferGo’dan gerçek anlamda memnun kaldım.

Komisyonsuz Uluslararası Para Transferi

Eğer, ”Param ertesi gün gitse de olur, sorun değil!” derseniz, TransferGo, sıfır komisyon prensibi ile ücretsiz para transferi yapmanızı sağlıyor. Paranızı aynı gün hatta aynı saat göndermek isterseniz, komisyon ücreti -tutardan bağımsız şekilde- transfer başına 2.99 EUR olarak belirlenmiş. Kredi kartına para yatırmak istemeniz durumunda ise hafta sonu ve tatil günleri de dahil olmak üzere parayı yine aynı gün içinde göndermek mümkün.

Western Union gibi firmaların tutarsız komisyon oranları düşünülünce, bu yeni transfer şirketlerinin hakkını vermek gerekiyor. Hem vakitten hem de nakitten tasarruf ettiren bu tip siteleri (IOS ve Android için telefon uygulamaları da mevcut) kullanmanın güzel yanlarından biri de davetiye ile üye olunduğunda hesabınıza para yüklüyor olmaları. Örneğin, TransferGo üyeliğinizi buraya tıklayarak oluşturursanız, yapacağınız birkaç transfer boyunca komisyon ödemiyorsunuz. Sizinle paylaştığım o link benim oluşturduğum bir davetiyeye ait. Aynı şekilde siz de üye olduktan sonra arkadaşlarınız için öyle bir davetiye linki oluşturabilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyenler için SOFORT da oldukça ideal ve TransferGO ile anlaşmaları var. TransferGo’nun hizmet verdiği ülkelerden, Türkiye’deki tum bankalara para teslimi yapılabiliyor. İşin en güzel yanlarından biri, herhangi bir sorun yaşanması durumunda müşteri hizmetlerinden anında Türkçe destek almak mümkün.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Göndermek

TransferGo son dönemde Türkiye’den para göndermek isteyenlere de çözümler sunmaya başladı. Artık Avrupa’daki tüm bankalara para gönderilebiliyor. Ücretlerse gönderim hızına göre değişiyor. Örneğin, 6,99 lira olan standart gönderimlerle para ertesi iş günü hesaba geçiyor. Aynı gün göndermek isterseniz 9,99 lira ödüyorsunuz.

Tıpkı yurt dışından gönderme seçeneğinde olduğu gibi davet ettiğiniz kişiler için ödeme alıyorsunuz. Yani Türkiye’den yurt dışında para göndermek için TransferGo’ya üye olduktan sonra davet ettiğiniz her arkadaşınız için 22 EUR kazanıyorsunuz. Bu noktada önemli olan, davet ettiğiniz kişinin en az 100 EUR değerinde bir transfer gerçekleştirmiş olması. Ardından kazandığınız 22 EUR hesabınıza hemen yükleniyor ve siz de bu tutarı kendi banka hesabınıza anında transfer edebiliyorsunuz.

Kredi Kartı ile Para Göndermek

Son olarak transfer şeklinden bahsetmek istiyorum. Eğer bir banka hesabından değil de kredi kartından para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, TransferGo bu hizmeti de sunuyor. Kredi kartınızdan bir hizmet satın almışsınız gibi çekilen tutar, karşı tarafın hesabına aynen transfer oluyor. Yani nakit avans çekiyormuş gibi olmuyorsunuz ve faiz ödemenize gerek kalmıyor. Banka transferi ile yollama ve kredi kartı ile yollama arasında oldukça ufak tutarlarda bir komisyon farkı oluşabiliyor. Ancak alınan hizmeti düşününce devede kulak kaldığı söylenebilir.

Benim gibi ne zaman nerede olacağı belli olmayan, outdoor sporları seven ve her an her işini telefondan halletmesi gereken biriyseniz, arayüzleri son derece kullanıcı dostu olan bu iki transfer uygulamasını seveceğinizden eminim.

TransferGo Nedir