Berlin’de Tenis Oynamak

Seyahat ettiğim yerlerde hobilerime vakit ayırabilmek, günün hangi saati olursa olsun spor yapabilmek benim için çok önemli. Kısa bir seyahate çıkıyorsam yanımda mutlaka koşu ayakkabılarım oluyor. Dağlık bir bölgede uzun süre geçireceksem ya yol bisikletimle oluyorum ya da gittiğim yerde kiralıyorum. Ancak mesele tenis oynamaya gelince, durum biraz değişiyor. Koşu ve bisikletin aksine tenis, ona ayrılmış özel bir alana ve en az iki kişiye ihtiyaç duyduğu için seyahate çıkmadan önce biraz planlama gerektiriyor. Bu yüzden, Berlin’e seyahat edecek veya şehre yeni yerleşen tenis oyuncularının araştırmalarında onlara kolaylık olsun diye bu kısa yazıyı hazırlamak istedim.

Berlin’deki Tenis Kortları

Berlin’de kulüp üyeliğiniz olmadan da tenis oynayabileceğiniz yerlerden biri, şehrin kuzeyinde bulunan Füchse Berlin.

Reinickendorf bölgesinde bulunan Füchse, toprak kortta oynamayı sevenler için oldukça ideal. Aynı zamanda bir tenis akademisine de ev sahipliği yapan kulüpte üyelik oluşturmak veya ders almak isterseniz info@fuechse-berlin-reinickendorf.de adresine yazmanız yeterli. Ancak Berlin’e kısa bir süreliğine geliyor ve sadece kort kiralamak istiyorsanız linkteki adresten üyelik oluşturarak bunu yapabilirsiniz. Kortları bir ya da iki saatliğine kiralamak mümkün.

Berlin’e havalar çok da iyi değilken seyahat ediyor ve tenis raketinizi yanınıza almakta ısrar ediyorsanız, size iki alternatif sunabilirim. Birincisi, Fücshe’deki toprak kortlar. Kortlarından iki tanesinin üstünü tamamen kapatan Füchse, hem üyelerine hem de üye olmayanlara kort rezervasyonu yapma imkânı sunuyor. İkinci alternatif ise Turngemeinde in Berlin.

Volkspark Hasenheide yakınında yer alan Turngemeinde in Berlin, üstü tamamen kapalı halı kortlarda tenis oynamanız için her şeyi ayarlamış durumda. Öyle ki raketiniz veya halı kort ayakkabınız yoksa bile orada kiralayabiliyorsunuz. Kort rezervasyonu içinse GotCourts uygulamasında yer almayı tercih etmişler. GotCourts, anlaşmalı olduğu kortları sistemine ekleyen ve tam elli ülkede hizmet veren son derece pratik bir uygulama. Telefon veya bilgisayarınızdan üyelik yaratıp, Berlin de dahil olmak üzere gittiğiniz şehirlerde rahatlıkla kort kiralayabilirsiniz.

Urban Sports Club üyeliği olanlara biraz daha indirimli fiyatlar sunan Wittenau Sportcenter ise herhangi bir kulüp üyeliği olmadan tenis oynayabileceğiz son alternatif. Tıpkı Füchse gibi burada da siteden hesap oluşturup hızlıca kort rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Berlin’de Tenis Antrenmanı

Eğer Berlin’de biraz daha uzun kalacaksanız ve bu süreçte birinden ders almak istiyorsanız, Andrew Haw ile iletişime geçebilirsiniz. Haftanın hemen her günü grup dersleri veren Andrew, dilerseniz özel ders için de takviminde size yer açabilir. Hatta kendi seviyenizde oyuncu bulup oynama konusunda da ondan yardım isteyebilirsiniz. Instagram kullanmıyorsanız haw.andrew@gmail.com adresine yazmanız yeterli. Sizi benim yönlendirdiğimi söyleyebilirsiniz.

Birden fazla antrenörden ders alıp yola kiminle devam etmek istediğinize daha sonra karar vermeyi tercih ederseniz Tipsarević Tenis Akademisi’ne göz atmanızda yarar var. Birbirinden yetenekli Sırp antrenörler eşliğinde seviyenizi biraz yukarı çekebilir veya temposu yüksek antrenmanlar yapabilirsiniz. Direkt olarak iletişime geçmek için infotta@tipsarevicacademy.com adresine yine benim referansımla yazabilirsiniz.

Berlin’e yalnız geliyor ve tenis oynayacak birini arıyorsanız, linkteki Facebook grubuna dahil olup bir not bırakabilirsiniz. Mutlaka birileri yanıt verecektir.

Berlin’deki Tenis Mağazaları

Son olarak, Berlin’de tenis mağazası arayışında olanlar için üç adres paylaşacağım. Bunlardan ilki olan Tennis Point, şehir merkezine biraz daha yakın ve oldukça büyük. İkinci şubeleri ise Schlachtensee bölgesinde bulunuyor. Üçüncü ve son mağaza tavsiyem ise Racketprofis Prenzlauer Berg. Tennis Point mağazalarına kıyasla biraz daha küçük olan bu mağazada, uzun süreli raket kiralayabilir ve kordaj çekimi yaptırabilirsiniz.

Tennis Point I // Tennis Point II // Racketprofis

Berlin'de Tenis Oynamak