Ligurya’da Yüzülecek Yerler

İtalya’nın Ligurya bölgesinde gezilecek yerler hakkında pek çok internet sitesinde bilgi bulmak mümkün. Ancak Ligurya’da yüzülecek yerler hakkında bir şeyler karalayan olmamış. Ligurya denince akla Portofino ve Cinque Terre geliyor ama onlar sadece turistik geziler için ideal destinasyonlar. Eni konu yaz tatili yapmak isteyenler için durum biraz farklı. Zira deniz, kum ve güneşten bahsetmeden herhangi bir yaz tatilini konuşmak doğru olmaz.

Biliyorum, İtalya’da yüzmek söz konusu olduğunda akıllara hemen ülkenin güney sahilleri geliyor. Ancak ülkenin kuzeyinde de son derece güzel yerler var. Milano, Bergamo veya Como merkezli olmak üzere Lombardiya bölgesinden yola çıkacak ancak Garda ya da Iseo gibi göllerde yüzmek istemiyorsanız; rotanızı Ligurya’ya çevirmelisiniz.

Eğer tek bir şehir, kasaba veya köyde kalmayacak ve sık sık seyahat edeceksiniz, Ligurya’da bir yaz tatili için araba kiralayın. Her ne kadar sahil hattı boyunca uzanan bir tren yolu olsa da turistik gezi statüsü taşımayan yaz tatillerinde vaktinizi trenlerin kalkış ve varışlarına göre değil kendi keyfinize göre yönetmeniz bence en keyiflisi!

Tren konusunda ısrarcı olursanız, Trenitalia ve Italo firmalarının tren saatlerini sıkı sıkıya takip etmekte fayda var. Milano’dan hem Genoa hem de La Spezia şehirlerine gün içinde pek çok sefer bulabilirsiniz.

Güney Ligurya

Size plajlardan bahsederken kendime merkez olarak Genoa şehrini seçtim. Genoa’dan aşağısını Güney Ligurya, yukarısını ise Kuzey Ligurya olarak adlandırdım.

Boccadasse plajı ile başlıyorum. Tıpkı Vernazza ve Riomaggiore gibi ufak bir kasabanın kıyısında yer alan bu çakıllı plaj, Genoa şehrinin merkezine oldukça yakın. Dolayısıyla Genoa’da konaklamayı seçtiğiniz bir tatil planınız varsa, gün içinde bu plaja gidip gelmeniz son derece kolay olacaktır. Eğer daha kayalık bir yer tercih etmek isterseniz, biraz daha ilerideki Bagni Santa Chiara da iyi bir alternatif olabilir. Bu iki plaj da oldukça küçük dolayısıyla erken saatte gitmenizi tavsiye ediyorum. Yeme-içme konusunu Genoa’ya dönmeden halletmek isterseniz, eskiden bir balıkçı kasabası olarak anılan Boccadasse’nin etrafındaki irili ufaklı bir sürü restoran mutlaka yardımınıza koşacaktır.

***

Cinque Terre’den hatırlayacağınız Monterosso al Mare gerçekten harika bir yer! Genoa ile La Spezia’nın tam ortasında bulunan ve Fegina olarak da anılan bu bölgeye, Monterosso tren istasyonundan yürüyerek dakikalar içinde ulaşabilirsiniz. Plajı yer yer kum, yer yer çakıl olan Monterosso’da tesisleşme son derece derli toplu tutulmuş. Dolayısıyla herhangi bir yerde rezervasyon yaptırıp birkaç gün geçirmek için oldukça ideal bir destinasyon olduğunu söyleyebilirim. Dev Neptün heykelini sakın ıskalamayın!

***

Lerici, Güney Ligurya’daki favori bölgelerimden! La Spezia’nın güneyinde yer alan Baia Blu, tamamen kumdan oluşuyor ve hemen arkasında yükselen irili ufaklı tepeler onu son derece büyülü kılıyor. Bu anlamda Budva’daki Mogren plajına benzediğini söyleyebilirim. Arabayla ya da otobüsle gelmenin daha kolay olduğu plaj için San Terenzo köyünde inip yaklaşık 15 dakika yürümeniz yeterli. Plajdan Palmaria ve Tino isminde iki küçük adayı göreceksiniz. O adalar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor. Fırsat olursa bir uğrarsınız. Hatta Baia Blu yerine karşı kıyıdaki Portovenere plajını tercih ederseniz, oradan bahsettiğim adalara yürüyüş mesafesinde olacağınız için işiniz çok daha kolay olabilir.

***

Portofino’nun zirvesindeki milli parka yakın olan San Fruttuoso plajına sadece deniz yoluyla veya yürüyerek ulaşılabiliyor olması, onu oldukça özel kılıyor. Onuncu yüzyıldan kalma bir manastıra da ev sahipliği yapan San Fruttuoso’nun etrafında birkaç ufak bar ve restoran da var. Deniz yoluyla ulaşım için Camogli veya Santa Margherita Ligure çıkışlı teknelerin saatlerine bakmanız yeterli. İkisine de trenle ulaşım mümkün. San Fruttuoso’ya alternatif olarak yine aynı rotada yer alan Paraggi de güzel bir seçenektir. Çakıl ve kayalıklardan ibaret bu plaj genel itibariyle oldukça kalabalık oluyor çünkü hem ulaşım çok kolay hem de çok küçük. Geceyi Portofino bölgesine yakın bir yerlerde geçirecekseniz ve akşam dışarı çıkmak isterseniz, Ligurya’nın en meşhur mekanlarından biri olan Le Carillion’a bir uğrayın derim.

***

Trenle ulaşmanın bir hayli kolay olduğu Sestri Levante bölgesinde bulunan Spiaggia del Silenzio, 100% halka açık şekilde ayarlanmış. Ayrıca şezlong kiralamanız da mümkün. Açıklarında pek çok yatın demirlediği bu koya erken gelmeniz şart yoksa yer bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Sestri Levante’nin tarihi şehir merkezinde biraz vakit geçirmeyi unutmayın. Hans Christian Andersen ve Lord Byron gibi isimlere ilham vermiş sokaklarda aheste aheste dolanmak oldukça keyif veriyor.

Kuzey Ligurya

Genoa’nın kuzeyi, hatta kuzeybatısı olarak adlandırdığım Kuzey Ligurya’daki plajlar, Genoa’dan biraz daha küçük bir şehir olan Savona’dan başlıyor. Dolayısıyla konaklamak için bir şehir tercih etmek istiyorsanız, Savona düşünülebilir.

Ventimiglia ile arasında dört kilometre bulunan La Spiaggetta dei Balzi Rossi, denizinin berraklığı sebebiyle epey popüler bir plaj. Dalış aktiviteleri için de ideal olan plajın çok küçük bir bölümü halka açık. Dolayısıyla ücret ödemeyi göze alarak gitmekte yarar var. Plajın bir diğer önemli özelliği ise Fransa-İtalya sınırına oldukça yakın olması.

***

Loano tren istasyonuyla arasında sadece birkaç dakika olan halka açık Loano plajı, çocuklu aileler arasında oldukça popüler. Kum ağırlıklı plaja biraz erken gelmek yeterli. Çocukların oynayabileceği alanlar sunmasının yanı sıra şezlong ve şemsiye kiralamanın da mümkün olduğu Loano, hem Savona hem de Genoa’dan kolayca ulaşılabilir konumda.

***

Kum plajları ve ardında yükselen minik tepeleriyle güzel bir manzaraya sahip olan Varigotti, benim en beğendiğim Savona kasabalarından biri. 12. yüzyılda Afrikalı Sarazen nüfusun yaşadığı kasabadaki mimari, bir hayli ilgi çekici.

Bölgedeki tertemiz denizin keyfini sürebileceğiniz Baia dei Saraceni ve Spiaggia del Malpasso, yüzerken başınızı şöyle bir çevirip kıyıya bakmak isteyeceğiniz türden bir yerde konumlanmış durumda. Baia de Saraceni halka açık bir plaj ancak yine de 5 EUR giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Ancak birkaç dakika daha yürür ve kendi havlunuzla idare etmek isterseniz hiçbir ücret ödemeden aynı plaja girebilirsiniz. Varigotti’nin tarihi şehir merkezinden birkaç adım ötedeki Ca’ dei Mori de irili ufaklı barlarıyla güzel bir plaj alternatifi olabilir.

***

Tıpkı Varigotti gibi sahil şeridindeki otoyol üzerinde bulunan Bergeggi de son derece güzel bir koyda bulunuyor. Daha küçük ve yer yer kayalık olsa da plaj kısmının tamamının kumdan olduğunu söyleyebilirim. Biraz Puglia’daki plajlara biraz da Kaputaş plajına benzettiğim Baia delle Sirene, kayalıkların içi oyularak adeta bir mağaranın içine yerleştirilmiş restoran ve barıyla kasabanın en ünlü plajı konumunda. Plajın biraz açığındaki adanın manzarası da oldukça güzel. Bu noktada ufak bir hatırlatma yapmam gerekiyor. Baia delle Sirene’ye sabah saatlerinde gitmelisiniz çünkü öğleden sonra güneş, plajı çevreleyen tepenin arkasında kalıyor ve plajın neredeyse tamamı gölge oluyor. Bölgenin diğer iki önemli plajı ise Playa de Luna ve mağaralarda kano ile gezinmeniz için kano kiralama hizmetinin sunulduğu Bagni Canun.

***

Ligurya’daki en uzun plajlardan biri olarak gösterilen Finale Ligure, tamamen kumdan oluşuyor ve tesisleşme anlamında iyi durumda. Kaya tırmanışı ve dağ bisikleti sevdalılarının da ilgisini çeken bölgede Vittoria Beach, Bagni GB Boncardo ve River Beach gibi plajlar yer alıyor. Varigotti’nin biraz ilerisinde kalan Finale Ligure, içinde bir de arkeoloji müzesi barındırıyor.

***

Suyun hemen derinleşmediği plajları sevenler için tavsiyem Alassio olur. Yine tesisleşme anlamında iyi ve tamamen kumdan oluşan plajların yer aldığı Alassio, Gallinara isimli bir adaya da ev sahipliği yapıyor. Tren istasyonundan iner inmez karşınıza çıkan plajın haricinde, sağa veya sola yürürseniz karşınıza çıkacak olan özel plajları da kullanabilirsiniz. Tıpkı Loano gibi Alassio da çocuklu aileler için güzel bir alternatif.

***

Kuzey Ligurya’da bahsetmek istediğim son bölge, hem özel hem de halka açık plajların bir arada olduğu Noli. Uzun ve geniş Spiaggia dei Pescatori, oldukça popüler ve neredeyse tamamı beyaz kumdan oluşuyor. Geçimini balıkçılıktan sağlayan bölge halkının tekne ve kayıklarını etrafta hemen göreceksiniz. Hala aktif olarak kullanılıyorlar. Plajda vakit geçirdikten sonra Noli’nin tarihi kent merkezini gezmeyi ihmal etmeyin.