Yurt Dışından Türkiye’ye Para Göndermek

Türkiye’den uzakta beşinci yılıma girdim ve geçtiğimiz dört yıl boyunca defalarca ve hemen her alternatifi kullanarak yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapmam gerekti. IBAN kullanarak bankalar arasında, Türkiye’de kullanıma açık olduğu zamanlarda PayPal ile ve yurt dışından para göndermek için kullanılan uygulamalar aracılığıyla… Hemen hepsini tecrübe etmiş biri olarak size ufak bir tavsiye yazısı hazırlamak istedim.

Tahmin ettiğiniz üzere bankaları kullanarak Türkiye’ye para transferi yapmak hem maliyetli hem de çoğu zaman yavaş. Bu noktada yardımımıza PayPal koşuyordu ama artık o da yok. Dolayısıyla son dönemde özellikle yurt dışından ödeme almak için PayPal alternatifi uygulama ve siteler oldukça popüler oldu. Hem hesap-kitap işlerindeki beceriksizliğim hem de hiç hesapta yokken oluşan aciliyetler sebebiyle defalarca bankalar aracılığıyla para transferi yapmış biri olarak bu işe çok sevindiğimi söylemek zorundayım, zira ödediğim komisyonların haddi hesabı yok.

Özellikle sosyal medyada sıkça reklamlarına denk geldiğim bu yeni nesil para transferi uygulamalarının hemen hepsini denedim ancak sadece iki tanesinden gerçek anlamda memnun kaldım. Bunlardan biri TransferGo diğeri ise Transferwise. İkisinin de Türkçe dil desteği var ve ikisi de gerçekten makul komisyon ücretleriyle transfer gerçekleştiriyor.

Hatta eğer ”Param ertesi gün gitse de olur, sorun değil!” derseniz, TransferGo, sıfır komisyon prensibi ile paranızı transfer edebiliyor. Paranızı aynı gün hatta aynı saat göndermek isterseniz, komisyon ücreti -tutardan bağımsız şekilde- transfer başına 2.99 EUR olarak belirlenmiş. Kredi kartına para yatırmak istemeniz durumunda ise hafta sonu ve tatil günleri de dahil olmak üzere parayı yine aynı gün içinde göndermek mümkün.

Western Union gibi firmaların tutarsız ve biraz da saçma komisyon oranları düşünülünce, bu yeni transfer şirketlerinin hakkını vermek gerekiyor. Hem vakitten hem de nakitten tasarruf ettiren bu tip siteleri (IOS ve Android için telefon uygulamaları da mevcut) kullanmanın güzel yanlarından biri de davetiye ile üye olunduğunda hesabınıza para yüklüyor olmaları. Örneğin, TransferGo üyeliğinizi buraya tıklayarak oluşturursanız, yapacağınız birkaç transfer boyunca komisyon ödemekten kurtulmuş oluyorsunuz. Sizinle paylaştığım o link benim oluşturduğum bir davetiyeye ait. Aynı şekilde siz de üye olduktan sonra arkadaşlarınız için öyle bir davetiye linki oluşturabilirsiniz.

Son olarak transfer şeklinden bahsetmek istiyorum. Eğer bir banka hesabından değil de kredi kartından para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, onun da kolayı var. Kredi kartınızdan bir hizmet satın almışsınız gibi çekilen tutar, karşı tarafın hesabına aynen transfer oluyor. Yani nakit avans çekiyormuş gibi olmuyorsunuz. Banka transferi ile yollama ve kredi kartı ile yollama arasında oldukça ufak tutarlarda bir komisyon farkı oluşabiliyor ancak alınan hizmeti düşününce devede kulak kaldığı söylenebilir.

Benim gibi ne zaman nerede olacağı belli olmayan, outdoor sporları seven ve her an her işini telefondan halletmesi gereken biriyseniz, arayüzleri son derece kullanıcı dostu olan bu iki transfer uygulamasını seveceğinizden eminim.